Časté otázky a odpovědi

Dobrý den. Prasnice nám po porodu ztratila mléko, vařím selatům čaj s Glukopurem a napájím je každé dvě hodiny. Nemáte něco, co bych jim mohla dávat, aby přežila a rostla?

Můžeme Vám obratem zaslat naši mléčnou náhražku Nuklospray Yoghurt. Míchejte jako Sunar, ale nebojte se připravit tak hustý, jak doporučujeme na etiketě. Podávejte minimálně 2 krát denně, čím častěji, tím lépe, ale již nemusíte vstávat každé dvě hodiny. Krmte minimálně týden a poté můžete pokračovat některým z našich kompletních krmiv pro nejmladší selata - řada Selespurt. Pokud Vaše prasnice vůbec neměla ani mlezivo, můžete jim dát co nejdříve Seleforte, imunitní podporu pro novorozená selata. Mlezivo od vlastní matky sice stoprocentně nenahradí, ale moc jim pomůže. 

Držím Vám i selatům palce.

 

Dobrý den, již mnoho let se zabývám chovem okrasné drůbeže. V posledních letech zaznamenávám velmi špatnou oplozenost násadových vajec. Veškerou chovnou drůbež krmím kompletní směsí z výkupu. Mohu drůbeži přidat nějaký doplněk, aby to bylo lepší?

              Ano, můžete stav zlepšit změnou dodavatele krmné směsi. To však bývá většinou poměrně složité z důvodu malé lokální nabídky. Vetší jistotu vám zajistí zvýšení dotace vitamínů přes napájecí vodu. Používejte Kombisol Multi v dávce 10ml na konev vody. Vitamíny můžete používat po celý rok a budete mít jistotu, že vašim svěřencům nebude nic chybět.

 

Dobrý den, pořídila jsem si na statek dvě prasničky, při zapouštění byla říje jen minimálně výrazná a nyní se při oprašení narodilo pouze 7 resp. 9 slabých nevyrovnaných selat. Poradíte mi, jak tomuto příště předejít? Děkuji, D.

              Dobrý den. Jednou ze základních dispozic pro výraznější projev říje a zvýšení počtu narozených selat je navýšení dávky energeticky bohatou krmnou směsí a využití zvýšení hladiny inzulinu v krvi pro produkci pohlavních hormonů v intervalu od odstavu do inseminace. Tento nedostatek je možné vyřešit přídavkem Vitamixu Flush na žlab v dávce 250g/ks/den, který je mimo jednoduché cukry navíc obohacen o vitamíny A, E a selen. Nezapomínejte také na nenahraditelný denní kontakt s kancem a dostatečnou délku osvětlení.

Hodně štěstí.

 

Dobrý den. Mám dotaz k produktu Supervit S zajima mě jestli je jako forma vitaminu A betakaroten nebo přimo vitamin A protože betakaroten nelze předavkovat, ale vitamin A ano. Chci to vedět z toho duvodu jestli je možno tento připravek v menšich davkach uživat pro psy dlouhodobe u stravovani barf. Moc dekuji za odpoved.

 V přípravku NM Supervit S je zdrojem vitaminu A samotný vitamin – dle označení UKZUZ - 3a672a retinyl-acetát.

 

 

Dobrý den, prosím o radu. V listopadu minulého roku jsme si přivezli 2 mladé kozičky. Obě byly silně začervené a pohublé. K našemu překvapení dnes jedna porodila kůzlátko. Bohužel o něj nejeví zájem a snaží se ho napadat. Kůzlátko má snahu pít, ale matka nestojí. Co mám dělat? Děkuji za radu.

Hezký den, kůzle potřebuje co nejdříve dostat napít mleziva (prvního mléka) pro dodání energie, zahřátí a také především pro rozvíjení imunity. Kozu co nejdříve podojte a mlezivo v dávce 150 – 250 ml podejte kůzleti. Toto opakujte přibližně po 1 až 2 hodinách. Pokud je kůzlátku viditelně zima, instalujte do kotce, kde je s matkou infra lampu nebo topnou desku, případně láhev s teplou vodou. Kůzle nesmí prochladnout, jinak ztrácí zájem o mléko a je zde velké riziko zápalu plic a následného úhynu. Poté, co takto kůzle ošetříte, obrňte se trpělivostí, kozu uvažte a pomáhejte kůzleti pít ze struků. Matka si za nějaký čas zvykne a svoje mládě přijme. Péči o matku nepodceňujte, pravidelně kontrolujte vemínko a pokud je tvrdé, oddojte jej. Předcházíte tím možnému zánětu a dalším komplikacím. Koze zpestřete jídelníček a vedle sena podávejte mačkané zrniny, nebo kompletní směs, kterou lze koupit v chovatelských potřebách. Do směsi přidávejte NutriMix pro kozy pro doplnění vitamínů a minerálů.

Přejeme mnoho úspěchů a radosti z chovu koz. 

 

Dobrý den, mám problém s úhynem jehňat cca měsíc po porodu. Najednou se nahrbí a chřadnou. Můžete mi poradit, co s tím?

Dobrý den, dnes je mnoho oblastí, kde se potýkáme s nedostatkem mikroprvků v přirozené stravě zvířat. Vámi popsané příznaky napovídají, že by se mohlo jednat o svalovou dystrofii, vyvolanou nedostatkem selenu a vitamínu E. Naše doporučení: podávat bahnicím do vody (hlavně v období bahnění) Kombisol SE a ještě podpořit injekční dávkou, např. Selevit - první dny po narození  jehněte (1 ccm podkožně).

 

Lze použít vaše C-compositum 50 jako zdroj vitaminu C pro lidi? 

Dobrý den, přípravek C-compositum 50 je hygienicky nezávadný, nicméně není zaregistrovaný pro použití ve výživě lidí. Více informací o daném produktu naleznete zde

 

Krmím našim slepičkám pšenici a domácí zbytky. Můžete mi doporučit nějaký váš produkt k doplnění důležitých živin, vitamínů a minerálů?

Dobrý den, nejvhodnější produkt z našeho portfolia je NutriMix pro nosnice, který obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerální látky pro snášku. Navíc je doplněn o rostlinné extrakty na zlepšení stravitelnosti krmné dávky.

 

Dobrý den, můžu krmit slepicím ječmen? Soused tvrdí, že ano.

Obecným pravidlem je, že ječmen není příliš vhodná obilovina pro chov nosnic. Určitě nevadí v menším množství, kdy naopak může zpestřit případnou monodietní krmnou dávku. Ve velkochovech komerčních nosnic, kde je velký tlak na produkci vajec a rentabilitu výroby,  doporučujeme maximálně 10% ječmene v kompletní krmné směsi. Pokud nosnice na ječmen postupně navykáme, můžeme po jejich 40-tém týdnu stáří zařadit až 15%.

Drobnochovatelům, kteří dopřejí nosnicím kvalitní krmný doplněk, lze doporučit až 20% ječmene. Ale konečná užitkovost záleží především na správném poměru ostatních surovin, jako je pšenice, kukuřice, hrách nebo sója.

 

Jaký NutriMix je vhodný pro lamu? NutriMix pro ovce nebo pro kozy?

Lamy (lama krotká, guanako, vikuňa nebo alpaka) patří do čeledi velbloudovitých. Svým trávicím traktem a potřebou živin jsou spíše příbuzné ovcím. Nejsou sice tak náchylné na obsah mědi v krmné dávce, ale obecně se doporučuje používat produkty pro ovce tzn. NutriMix pro ovce. Více o potřebě mědi u velbloudovitých naleznete v aktualitách.  

 

Je lepší použít na průjem ocet nebo Forticoat?

NutriMix Forticoat obsahuje mimo kyseliny octové /je obsažena pouze v potravinářském octu/ jiné organické kyseliny, které mají širší vliv na zdravotní stav zvířat. Rozdíl je i v dávkování. Ocet se doporučuje dávkovat 1 dcl /1 litr vody a NutriMix Forticoat 2 ml/ 1 litr pitné vody. Přestože je NutriMix Forticoat dražší než ocet, při porovnání dávkování a účinnosti vychází jako lepší varianta. Podrobnější informace k tomuto tématu naleznete v aktualitách.  

 

Můžete mi, prosím, poradit nějaký způsob, jak nadávkovat C - compositum 25 pro morče?

Zarovnanou kávovou lžičku přípravku rozdělit na 5 částí (např. žiletkou na papíře) a jednu z nich následně na dalších 5 - 10 částí a takové množství používat. Množství bude odpovídat špetce nebo na špičku nože. Pokud budete dávat C - compositum do vody, tak lze dávkování zvýšit, protože ve vodě dochází k oxidaci vitaminu C. 

Teoreticky by existovala i možnost C - compositum ještě „naředit“ např. glukózou (Glukopur) a to smíchat: 1,5 g C - composita a 73,5 g cukru moučka, důkladně promíchat a podávat 1,5 g této směsi na morče. Aby to fungovalo, tak musí mít „ředící“ látka stejné fyzikální vlastnosti, aby nedocházelo k separování a bylo to důkladně zamíchané.

 

Dá se použít Nutrimix Forticoat pro telata?

Ano, přípravek Nutrimix Forticoat, který je na bázi organických kyselin, je možné použít k okyselení mléka pro telat.

 

Dobrý den, je možné kombinovat přípravek Forticoat a NutriMix pro králíky?

Tyto dva přípravky lze bez problémů kombinovat. Forticoat obsahuje směs kyselin a jejich solí na rozdíl od NutriMixu, který obsahuje minerální látky a vitaminy. Forticoat podávejte ve vodě a NutriMix dávejte do krmení. 

 

Je nutné krmit NutriMix pro drůbež každý den?

Krmit NutriMix každý den je velice vhodné, protože obsahuje vitaminy a minerální látky, které potřebuje rostoucí drůbež také každý den. Více to platí v případě, že používáte klasické krmné suroviny (obilí, brambory, řepu atd.). Pokud do krmné dávky přimícháváte komerční krmiva (granule) je možné dávku NutriMixu poměrově snížit.

 

Když používám NutriMix pro nosnice mám ještě přidávat vápenec?

Pokud používáte NutriMix pro nosnice, tak není nutné ještě přidávat vápenec. NutriMix obsahuje dostatečné množství vápníku, který spolu s vitaminem D zajistí požadovanou pevnost vaječné skořápky.

 

Jak moc je NutriMix pro králíky účinný proti kokcidiím?

NutriMix pro králíky obsahuje speciální rostlinné extrakty, které jsou určené pro prevenci infekcí  vyvolaných především anaerobními bakteriemi rodu Clostridium, Bacteroides a Mycoplasma nebo parazity – kokcidiemi rodu Eimeria. Důležitá je správná zoohygiena ve stájích, přestože Nutrimix obsahuje látky na potlačení kokcidií, nemusí v případě silného infekčního tlaku stačit. V běžných podmínkách je jeho účinnost plně dostačující.