Časté otázky a odpovědi

Dobrý den, můžu krmit slepicím ječmen? Soused tvrdí, že ano.

Obecným pravidlem je, že ječmen není příliš vhodná obilovina pro chov nosnic. Určitě nevadí v menším množství, kdy naopak může zpestřit případnou monodietní krmnou dávku. Ve velkochovech komerčních nosnic, kde je velký tlak na produkci vajec a rentabilitu výroby,  doporučujeme maximálně 10% ječmene v kompletní krmné směsi. Pokud nosnice na ječmen postupně navykáme, můžeme po jejich 40-tém týdnu stáří zařadit až 15%.

Drobnochovatelům, kteří dopřejí nosnicím kvalitní krmný doplněk, lze doporučit až 20% ječmene. Ale konečná užitkovost záleží především na správném poměru ostatních surovin, jako je pšenice, kukuřice, hrách nebo sója.

 

Jaký NutriMix je vhodný pro lamu? NutriMix pro ovce nebo pro kozy?

Lamy (lama krotká, guanako, vikuňa nebo alpaka) patří do čeledi velbloudovitých. Svým trávicím traktem a potřebou živin jsou spíše příbuzné ovcím. Nejsou sice tak náchylné na obsah mědi v krmné dávce, ale obecně se doporučuje používat produkty pro ovce tzn. NutriMix pro ovce. Více o potřebě mědi u velbloudovitých naleznete v aktualitách.  

 

Je lepší použít na průjem ocet nebo Forticoat?

NutriMix Forticoat obsahuje mimo kyseliny octové /je obsažena pouze v potravinářském octu/ jiné organické kyseliny, které mají širší vliv na zdravotní stav zvířat. Rozdíl je i v dávkování. Ocet se doporučuje dávkovat 1 dcl /1 litr vody a NutriMix Forticoat 2 ml/ 1 litr pitné vody. Přestože je NutriMix Forticoat dražší než ocet, při porovnání dávkování a účinnosti vychází jako lepší varianta. Podrobnější informace k tomuto tématu naleznete v aktualitách.  

 

Můžete mi, prosím, poradit nějaký způsob, jak nadávkovat C - compositum 25 pro morče?

Zarovnanou kávovou lžičku přípravku rozdělit na 5 částí (např. žiletkou na papíře) a jednu z nich následně na dalších 5 - 10 částí a takové množství používat. Množství bude odpovídat špetce nebo na špičku nože. Pokud budete dávat C - compositum do vody, tak lze dávkování zvýšit, protože ve vodě dochází k oxidaci vitaminu C. 

Teoreticky by existovala i možnost C - compositum ještě „naředit“ např. glukózou (Glukopur) a to smíchat: 1,5 g C - composita a 73,5 g cukru moučka, důkladně promíchat a podávat 1,5 g této směsi na morče. Aby to fungovalo, tak musí mít „ředící“ látka stejné fyzikální vlastnosti, aby nedocházelo k separování a bylo to důkladně zamíchané.

 

Dá se použít Nutrimix Forticoat pro telata?

Ano, přípravek Nutrimix Forticoat, který je na bázi organických kyselin, je možné použít k okyselení mléka pro telat.

 

Dobrý den, je možné kombinovat přípravek Forticoat a NutriMix pro králíky?

Tyto dva přípravky lze bez problémů kombinovat. Forticoat obsahuje směs kyselin a jejich solí na rozdíl od NutriMixu, který obsahuje minerální látky a vitaminy. Forticoat podávejte ve vodě a NutriMix dávejte do krmení. 

 

Je nutné krmit NutriMix pro drůbež každý den?

Krmit NutriMix každý den je velice vhodné, protože obsahuje vitaminy a minerální látky, které potřebuje rostoucí drůbež také každý den. Více to platí v případě, že používáte klasické krmné suroviny (obilí, brambory, řepu atd.). Pokud do krmné dávky přimícháváte komerční krmiva (granule) je možné dávku NutriMixu poměrově snížit.

 

Když používám NutriMix pro nosnice mám ještě přidávat vápenec?

Pokud používáte NutriMix pro nosnice, tak není nutné ještě přidávat vápenec. NutriMix obsahuje dostatečné množství vápníku, který spolu s vitaminem D zajistí požadovanou pevnost vaječné skořápky.

 

Jak moc je NutriMix pro králíky účinný proti kokcidiím?

NutriMix pro králíky obsahuje speciální rostlinné extrakty, které jsou určené pro prevenci infekcí  vyvolaných především anaerobními bakteriemi rodu Clostridium, Bacteroides a Mycoplasma nebo parazity – kokcidiemi rodu Eimeria. Důležitá je správná zoohygiena ve stájích, přestože Nutrimix obsahuje látky na potlačení kokcidií, nemusí v případě silného infekčního tlaku stačit. V běžných podmínkách je jeho účinnost plně dostačující.