Jak na průjmy v teplém období ???

 

Asi každý chovatel má nějakou zkušenost s průjmy u králíků nebo drůbeže během letních měsíců, zvláště pokud venkovní teplota dosahuje tropických hodnot. Zvýšený výskyt průjmů je dáván do souvislosti s přemnožením zejména baktérií, kvasinek a plísní ve vodě nebo krmivu.
Již naši předkové se potýkali se stejným problémem a velmi často jako preventivní prostředek používali ocet. I přes neznalost přesného mechanismu, kdy obsažená kyselina octová snižuje pH vody a tím zamezuje růstu baktérií, věděli, že tento účinek je prokazatelný. Zároveň daná surovina byla vždy dostupná v každé domácnosti.
I v současné době se najde stále dostatek chovatelů, kteří ocet používají jako inhibitor množení baktérií. Potravinářský ocet je totiž roztokem kyseliny octové, která svým složením patří mezi organické kyseliny.
Tato skupina látek se běžně vyskytuje v přírodě, např. kyselina propionová se tvoří při kysání zelí, kyselinu mravenčí najdeme v kopřivách nebo ji vylučují mravenci, kyselinu mléčnou obsahují jogurty nebo salámy. Organické kyseliny vykazují důležitou vlastnost vůči mikroorganismům, kdy jsou schopny potlačit množení a růst bakterií, plísní a kvasinek. Účinnost jednotlivých kyselin je dána schopností měnit acidobazické prostředí (schopnost snižovat pH), molekulovou hmotností, disociační konstantou a rozpustností. Každá organická kyselina má totiž své specifické vlastnosti, kterých je možno využít. Vedle antimikrobiálních účinků se využívá jejich efektu na trávicí trakt a možnost využití jejich energie v metabolismu.
Kyselina octová vykazuje velice dobré antibakteriální účinky (např. Salmonella spp. nebo E. coli), ale je neúčinná na plísně (produkují mykotoxiny) nebo kvasinky. Pokud však smícháme kyselinu octovou s dalšími organickými kyselinami, dostaneme produkt s rozšířenými vlastnostmi. Takovým produktem je NutriMix Forticoat, který obsahuje vedle kyseliny octové, kyselinu sorbovou a propionovou (vliv na plísně, baktérie a kvasinky). Dalšími účinnými látkami jsou kyselina mléčná (antibakteriální efekt) a mravenčí, která je navíc účinná proti kvasinkám. Dále obsahuje mravenčan amonný, který snižuje celkovou kyselost produktu bez ovlivnění jeho účinnosti. 
Další otázkou je finanční náročnost. 1 litr octa sice stojí méně než 1 litr NutriMix Forticoat, ale je nutné zohlednit dávkování a účinnost. Jak je popsáno výše, srovnáváme nesrovnatelné. Při dávce 2 ml NutriMix Forticoat na 1 litr vody nás bude stát dávka 0,45 Kč. Pokud se na to podíváme z této strany včetně účinnosti, tak nám musí zákonitě vyjít, že přípravek NutriMix Forticoat se vyplatí.

 

Více informací o produktu NutriMix Forticoat naleznete na:

http://www.nutrimix.cz/produkty/nutrimix-forticoat/

 

 

 (Vloženo 2.4.018)