Netradiční krmiva okolo domu II

Netradiční krmiva okolo domu

V pokračování tohoto tématu bychom Vás  informovali o dalších krmivech, která je  možno použít pro hospodářská zvířata. Níže jsou uvedeny další rostlinné druhy, které mohou být zařazeny jako součást krmiv pro domácí zvířata. 

 

Mochna husí

Vhodný přirozený zdroj potravy pro husy a housata, které ji s oblibou spásají. Kromě výživné hodnoty má i příznivé zdravotní účinky.

 

Okřehkovité

Jsou rostliny vegetující na hladině nebo ve vodním sloupci stojatých vod. Patří sem tři druhy, ze kterých  jsou nejrozšířenější okřehek menší a závitka mnohokořenná. Čerstvé dosahují výživových hodnot jetele lučního nebo krmné kapusty (podle obsahu vody), která se u sušených rostlin vyrovná nejkvalitnějšímu senu. Kachnám a husám předkládáme okřehkovité bez úprav, hrabavé drůbeži je před krmením propláchneme v čisté vodě. Usušené můžeme dávat všem malým zvířatům, čerstvé pouze drůbeži. Kromě základních živin vykazují i vysoký obsah karotenu. Sbírají se od května do října hráběmi nebo jemnějšími síťovými sběrači. Porost okřehkovitých se obnovuje po 14-ti dnech.

 

Rdest kadeřavý

Roste v tečících nebo stojatých vodách. Je vhodným zdrojem krmiv pro vodní drůbež, která má přístup do těchto přírodních vodních výběhů.

 

Růžkatec bradavčitý

Se vyskytuje ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách. Pro vodní drůbež je zdrojem lehko stravitelných živin. V porostu se zároveň vyskytuje velké množství živočišného planktonu a drobných živočichů, což zvyšuje výživnou hodnotu. 

 

(Zdroj literatury k dispozici u autora)

 

  

(Vloženo 21. 5. 2018)