Netradiční krmiva okolo domu IV

Netradiční krmiva okolo domu

V další části bychom Vás  opětovně informovali o krmivech, která je  možno použít pro hospodářská zvířata. V tomto případě se zaměříme na potravinové a zahradní odpady, které jsou součástí většiny domácností... 

 

Slupky z hrachových lusků

Jsou velmi vhodné pro králíky a nutrie vzhledem k vysokému obsah bílkovin. Mohou však způsobovat nadýmání, proto je zařaďujeme do krmných dávek v menším množství. 
 

Slupky z brambor

Jsou vhodné z vařených nebo pečených brambor. Na výživu malých hospodářských zvířat není možné doporučit slupky ze syrových, zejména starších brambor. Míchají se s ostatními složkami krmné dávky nebo se nimi posypává krmivo na žlabu.

 

Výhonky, stonky a listy révy vinné

Získávají se při ošetřování révy během vegetace. Na krmení jsou nevhodné, pokud jsou napadnuté plísněmi nebo jsou čerstvě postříkané přípravky na ochranu révy. Jejich krmná hodnota se pohybuje na úrovni trávy a vhodné jsou především pro kozy, ovce, králíky a nutrie, čerstvé pro dospělou drůbež. „Staré dřevo“ révy získané při stříhání v zimním období se může předkládat na ohryzání nutriím. Podobně se používají také chmelové výhonky.

 

Listy stromů a keřů – letiny

Při sběru se váží větve do menších otýpek, které se nechávají sušit ve stínu. Mohou se však použít také čerstvé. Jsou zdrojem krmiva pro kozy a nutrie, pro králíky jsou vhodné listy. Na krmné účely se sbírají větvičky a listy agátu, javoru, břízy, jeřabiny, jasanu a lísky, pro nutrie rovněž vrby.

 

Jehličí

Vhodné je jedlové, smrkové a borovicové. Sbírají se nejmladší výhonky ze spodních větví, které se nechají usušit. Do krmné dávky se přidají podrcené nebo rozemleté. Jehličí je vhodné zejména pro perličky a bažanty. Mělo by být trvalou součástí jejich krmné dávky nebo by se jim mělo přidávat alespoň jednou za týden (aromaticky a chuťově příznivě působí na kvalitu jejich masa). V menším množstvích je vhodné i pro ostatní druhy drůbeže. Jehličí obsahuje velké množství vitaminu C a jeho prostřednictvím pomáhá zvyšovat odolnost zvířat. Obsahuje však hodně vlákniny a pryskyřic, které snižují jeho stravitelnost a proto se jehličí zařazuje do krmných dávek pouze v malém množství.

 

(Zdroj literatury k dispozici u autora)

 

(Vloženo 25. 6. 2018)