Vápenka drůbeže - a co s ní ?!
Vápenka neboli svrab běháků postihuje především hrabavou drůbež (slepice, perličky, krůty), holuby a bažanty. Výskyt bývá zpravidla u starší drůbeže. Onemocnění vyvolává roztoč - zákožka svrabová, která žije v neopeřených částech běháků a živí se horní vrstvou kožních buněk. Svými slinami dráždí kůži, která silně rohovatí (hyperkeratóza). Tímto drážděním vzniká zánět s výpotkem, který na povrchu tuhne v suchý, šupinatý, maltovitý, popraskaný povlak. Roztoči vrtají v podkoží pod šupinami chodbičky, které jsou vyplněny živými nebo uhynulými roztoči, jejich exkrementy nebo vajíčky. Celý proces a vznikající obsah silně dráždí pokožku a vzniká zánět (viz obrázek).
Onemocnění se projeví asi 3 měsíce od nakažení. Šíří se pomalu přímým kontaktem zvířat mezi sebou. Dochází ke svědění a následnému ozobávání běháků. Zhoršuje se pohyblivost a dochází i k poklesu snášky. K úhynu dojde zcela výjimečně.
Jak tento problém řešit?
Nejprve několikrát natírat běháky prostředkem, který změkčí šupinatý povlak (stačí pracím mazlavým mýdlem nebo olejem, sádlem, tukem, glycerinem či indulonou). Poté se doporučuje důkladně odstranit šupiny z běháku a na ten pak nastříkat antiparazitární přípravek a vše znovu zopakovat za 14 dní. Někteří chovatelé nechají postižené jedince procházet přes nižší nádobu s olejem tak, aby se postižená část běháků smáčela nebo omotají obvaz namočený v oleji kolem běháků a pořádně utáhnou. Vzhledem k vývojovému cyklu roztočů je vhodné kůru opakovat za čtrnáct dnů.
Léčbu urychlí podávání přípravku s vitaminem A (např. Kombisol A). Neopomeňte kurník pořádně vyčistit, vydezinfikovat a následně provést dezinsekci.
(Vloženo 5.1.2017)