Vápenka drůbeže  - a co s ní ?!

        Vápenka neboli svrab běháků postihuje především hrabavou drůbež (slepice, perličky, krůty), holuby a bažanty. Výskyt bývá zpravidla u starší drůbeže. Onemocnění vyvolává roztoč - zákožka svrabová, která žije  v neopeřených  částech  běháků a  živí se  horní  vrstvou  kožních buněk. Svými slinami dráždí kůži, která silně rohovatí (hyperkeratóza). Tímto  drážděním  vzniká  zánět  s výpotkem, který  na povrchu tuhne v suchý, šupinatý,  maltovitý, popraskaný povlak. Roztoči vrtají v podkoží pod šupinami chodbičky, které jsou vyplněny  živými nebo uhynulými roztoči, jejich exkrementy nebo vajíčky. Celý proces a vznikající obsah silně dráždí pokožku a vzniká zánět (viz obrázek).

 

        Onemocnění  se  projeví asi   3 měsíce  od  nakažení. Šíří se  pomalu   přímým  kontaktem  zvířat mezi  sebou. Dochází  ke svědění a následnému  ozobávání  běháků. Zhoršuje se  pohyblivost a dochází  i k poklesu snášky. K úhynu  dojde  zcela výjimečně.

 

Jak tento problém  řešit?

          Nejprve několikrát natírat  běháky  prostředkem, který  změkčí  šupinatý povlak  (stačí  pracím mazlavým  mýdlem  nebo olejem, sádlem, tukem, glycerinem či indulonou). Poté se doporučuje  důkladně  odstranit šupiny z běháku  a  na ten pak nastříkat  antiparazitární  přípravek  a  vše  znovu  zopakovat  za 14 dní. Někteří chovatelé  nechají postižené jedince  procházet  přes  nižší  nádobu  s olejem tak, aby se postižená část  běháků  smáčela nebo omotají obvaz namočený v oleji  kolem běháků a pořádně  utáhnou.   Vzhledem k vývojovému cyklu roztočů je vhodné kůru opakovat za čtrnáct dnů.

          Léčbu  urychlí   podávání  přípravku  s vitaminem A (např. Kombisol A). Neopomeňte kurník pořádně  vyčistit, vydezinfikovat a následně provést  dezinsekci.

(Vloženo 5.1.2017)